אירוע הגאלה השנתי של עמותת “פני”ם חדשות”

26 בינואר 2014 בתיאטרון גבעתיים

אירוע להשקת אמנה לתעסוקת בני ובנות 40+ המודרים משוק תעסוקה וכן למען הצבת נשים במוקדי השפעה (בהתאמה לרעיון המגוון המוכיח השאת רווחים בהחלתו)

ליבתו של אירוע הגאלה של עמותת “פני”ם חדשות”-פרלמנט נשים ישראליות מנהיגות אשר התקיים ביום 26 בינואר 2014 בתיאטרון גבעתיים היתה תמיכה וחתימה על אמנה שהינה קול קורא למען הצבת נשים במוקדי השפעה ובתפקידים בכירים במשק הישראלי, בדגש על “בזכות ולא בחסד”.
בידולה של עמותת פנים חדשות הינו בהיותה עמותה של נשים אקדמאיות בכירות, אשר בחרו לנטוש את איזור הנוחות, וחרף מרוץ החיים קריירה משפחה החליטו להיכנס למרחב הציבורי.

הן מביאות עימן את ניסיונן הרב בתחומים המקצועיים אל מוקדי העשייה בשטח.
כך הן מקיימות “מסעות התמרה” ברחבי הארץ, מסע בזמן אשר הן מעניקות מנשים לנשים כדי לתת בידיהן מזוודת כלים להתמודדות מיטבית במעברי חיים ומעביר קריירה כאישה לאישה, יש כאן גם תמיכה רגשית, שהינה בעלת ערך כשלעצמה.

כמו”כ העמותה פועלת לקידום נערות ללימודי מדעי וטכנולוגיה באמצעות הענקת תוכנית ייחודית בבתי ספר שכולה בנויה על סיפור אישי של מי שמעבירות אות, קרי נשות פנים חדשות, במקרה זה מדעניות חוקרות ביוכימאיות, כולן בעלות ניסיון רב וחייהן שזורים בקונפליקט ניהול הזמן האקדמי, המחקר הבית והילדים.

העמותה מפעילה פורומים אשר העומדות בראשן כול נשות מקצוע מנוסות ובכירות בתחום וכאן גם נטוע המסר שהעמותה רוצה להעביר- העשייה נתונה ומובלת ע”י נשות מקצוע והן אלה המעניקות את המנטורינג ומביאות סיפור אישי ודוגמא אישית. כאומרות- מצמידות דיבור למעשה.

כך היינו רוצות לראות את המנהיגות במדינת ישראל. את מי שגוזרים החלטות לחיינו- שיהיו בעלי מקצוע בתחומם, שתהיה להם פרספקטיבה, יכולת מנהיגותית וכן ערכים העשויים לשפוך אור על מידותיהם הראויות וכל אלה מזוגים במנהיגות ראויה לשמה.

בעמותה שלנו אנו מוכיחות שזה אפשרי.

כל הפרויקטים שלנו נעשים בהתנדבות מלאה. אין מקבלי משכורות ואין תגמול. התגמול הינו בסיפוק והגאווה על העשייה, על כך שאנו מצליחות להציף לתודעה כי נשים יכולות בזכות ולא בחסד- בזכות רעיון הגיוון המוכח מחקירת ככזה המשיא רווחים לחברות. העסקתן של נשים בתפקידים בכירים מעלה תשואה ראויה בשורת הרווח. נשים מביאות עימן איכויות אחרות לשולחן ההנהלה. מולטי טסקינג, אינטליגנציה רגשית, אגו מורסן, זהירות ושיקול דעת המונעים מיכולת דחיית סיפוקים , אינטואיציה טובה, יכולת מובילות עוצמתית מזוגה ברכות אנושית, כל מה שמייצר תוצאה מנצחת.

משום כך, ובזכות הביצועים הניהוליים המצוינים שנשים מוכיחות, ראוי לשנות תפישה סטריאוטיפית ודעות קדומות.

כך פועלות נשות פנים חדשות. הן פנים חדשות במרחב הציבורי (והמילה פני”ם מהווה את המהות בראשי התיבות- פרלמנט נשים ישראליות מנהיגות). יש לנו נשים חרדיות ודתיות לאומיות, ערביות וחילוניות- וכולנו מייצרות שיח דומה המתייחס לרעיו המצוינות האישית כמחולל הצלחה, וככזה שיש להטמיעו בתודעה ככזה.

להיות בעל יכולת למצוינות אישית זה לא בהכרח להצטיין. זה לחולל את עצמך לדעת.
למקסם את הביצועים ולמצות את היכולות. להתוודע לכך שכולנו יכולים וצריכים לשאוף לכך. ומי שעושה זאת, ראוי להערכה. לתודה . לעשייה בעלת ערך מוסף. וצריך להוקיר זאת ולא לקבל זאת כמובן מאליו. וגם לא להתנער סופית מרעיון “יכולות היתר”- המותיר את המצוינות האישית מחוץ לשוק העבודה, כי יש לך “כישורי יתר”.

אנו צריכים כישורים רבים והם אף פעם לא כישורי יתר. צריך לדעת איך לנתב אותם ולתעל אותם לצרכי הארגונים. אנו נתקלים כיום בתופעה שאנשים נאלצים להוריד שורות של עשייה מקורות החיים שלהם ולמחוק תארים שהוענקו להם כלאחר כבוד באקדמיה רק כדי להתקבל למקומות עבודה ולהתפרנס בכבוד.

מדינה שמכבדת את אזרחיה ושואפת להשביח את ההון האנושי צריכה להתנער מתופעה מדאיגה שכזו המסיגה אותנו לאחור.

כמו”כ עמותת פנים חדשות פעלה להקמת שדולה בכנסת לקידום בני ובנות 40+ המודרים משוק תעסוקה בשל גילם. תופעת “הגילנות” מותירה אנשים טובים ומנוסים מוכשרים וראווים לשנות אבטלה ארוכות מחוץ ךשק תעסוקה, גורמת לפירוק משפחות, לפגיעה בדימוי העצמי, לשחיקה, וכמובן לבעיות כלכליות קשות. העמותה קוראת להקמת תוכנית חירום לאומית וכן פועלת עם צוות המשפטניות שלה בהתנדבות למען חקיקה למתן תמריצים למעסיקים , זאת לצד קמפיין המאחד חברות וארגונים לגיבוש פתרונות בשוק התעסוקה.

בערב השקת האמנה אשר התקיים ביום ראשון, 26.1.14 פתחה מייסדת ויו”ר העמותה, חלי פרידמן ומיקדה את שני הנושאים עליהם התאספו המכובדים בערב זה: הצבת נשים במוקדי השפעה בזכות ולא בחסד (על בסיס רעיון המגוון האנושי- DIVERSITY) וכן קידום תעסוקת בני ובנות 40 + המודרים משוק תעסוקה. חלי כרכה בדבריה את ערך המצוינות האישית כערך מוביל אשר נשות העמותה הן הדוגמא האישית וכן המנטוריות הובילות ערך זה. כמו”כ הציגה את הפרלמנט הצעיר שהוקם לאחרונה, המורכב מנערות בגילאי 15-18 שהינן תלמידות תיכון וכן תלמידות בית הספר לשגרירים צעירים , בעלות מצוינות אישית וחדורות מוטיבציה מנהיגותית, כמי שמובילות עם העמותה מחר חדש למנהיגות נשית אחרת…

הנואמים :

חלי פרידמן- יו”ר עמותת “פני”ם חדשות” פלרמנט נשים ישראליות מנהיגות חה”כ ד”ר עליזה לביא- יו”ר הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת גב’ ורד סויד- יו”ר הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה אלן מלניק – פרלמנט הצעיר של “פני”ם חדשות” , תלמידת בית הספר לשגרירים צעירים פ”ת חה”כ אראל מרגלית- יו”ר משותף של השדולה לקידום תעסוקת בני 40+ חה”כ איתן כבל- יו”ר משותף של השדולה לקידום תעסוקת בני 40+

אנשי הפאנל :

גב’ מעיין פלח סמנכ”ל רכש מפעלי אינטל ישראל תת אלוף רחל טבת ויזל- יוהל”ן- יועצת הרמטכל לעניני נשים פרופ’ רבקה כרמי- נשיאת אוניברסיטת בן גוריון ליהיא לפיד- עיתונאית ג’וליה זהר- תעשיינית, בעלים ומנכ”לית מפעל הטחינה”אלארז” בנצרת גב’ יפית אטיאס-לוי- מנכ”ל שיווק- רשת “רמי לוי”
חה”כ אראל מרגלית

פרופ’ רבקה כרמי דיברה על “אפליה משווה” מול “אפליה מתקנת” וכן שימחה את נשות פנים חדשות כאשר נענתה בחיוב לבקשתה של יו”ר העמותה ונעתרה לבחון מחקר בנושא תעסוקת בני 40+ באוניברסיטת בן גוריון.
ליהיא לפיד סיפרה על חוויה הצרובה בזיכרונה עת שאלה את אימה מה זה “ילדת מפתח”
ואימה השיבה לה כי זו ילדה אחראית ורצינית, שבזכותה אימה יכולה לצאת לעבודה ולדעת כי הכל מתנהל כשורה.ליהיא גם דיברה על המודעות הנשית לעניין סופרות נשים ועודדה נשים לרכוש ספרים של נשים.
חה”כ אראל מרגלית התייחס לקשיים האמיתיים בהן נשים נתקלות בעולם גברי, וסיפר כי הוא חי במשפחה עם ארבע נשים- רעייתו ושלושת בנותיו, שכולן חיילות ומתמודדות עם מנהיגות גברית. חה”כ מרגלית העלה על נס את פועלה של העמותה, וכן סיפר כי פועל לסייע ולהוביל יזמות חברתית עם העמותה ברחבי הארץ.

מעיין פלח מאינטל דיברה על מצוינות אישית ועל הצבת נשים בחברת אינטל במוקדי השפעה כמדיניות אסטרטגית של החברה, אך לא בשל היותן נשים אלא בשל היותן ראויות לתפקידים הרלוונטיים. כמו”כ התייחסה לכך כי באינטל אנשים נמדדים כל שנה וזה בסיס קידומם. באינטל אין אפליה על בסיס גיל ועל כן הטעימה כי אצלם אנשים נקלטים ועובדים על בסיס הביצועים.

גב’ יפית אטיאס לוי מנהלת השיווק של רשת רמי לוי התייחסה לכך כי כל אישה יכולה להגיע לאן שתירצה רק אם תגדיר את המטרות, תסמן אותן ותגיע אליהן. היא הטעימה כי בעולם הקמעונאות הכללים אחרים, הם עצמם מעוניינים בעובדים בני 40+ אך אין היענות מצד אוכלוסיה זו לבוא ולעבוד אצלהם. יפית התייחסה לסוגיית הנשים העבודות במשק תחרותי ובשעות עבודה לא גמישות ועל הקשיים האמיתיים עימן צריכות להתמודד.
לא קל לנשים שרוצות להתקדם אך אם אישה רוצה, ויודעת לנהל זמן נכון היא יכולה.

חה”כ ד”ר עליזה לביא יו”ר הועדה לקידום מעמד האישה שיבחה את העמותה ות פועלה, ציינה לחיוב את המגוון האנושי של העמותה, שבה נשים דתיות ערביות חילוניות- פנים יפות של החברה הישראלית המייצגות את הסקטורים השונים שלה וכן העלתה את רעיון המגוון האנושי בהנהלות כרעיון איכותי ואת נושא תעסוקת בני 40+. העמותה תשתף פעולה עם הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת כדי להעלות את הנושא ולייצר בידול בחקיקה הנרקמת בעבור נשים, כי כידוע לגברים ונשים כאחד יש קושי למצוא עבודה בגילאי 40+ אך לנשים קשה עוד יותר.

הגב’ ג’וליה זהר מנכ”לית ובעלים של מפעל הטחינה והחלבה אלארז מנצרת דיברה על הקשיים המסורתיים שיש לנשים לצאת לעבודה ועל כך ש 77% מהנשים הערביות עדיין יושבות בבית, מתוסכלות … בצפון קשה עוד יותר להשיג עבודה . היא עצמה מעודדת נשים לצאת לעבוד וכן לקיים בביתן עסקים קטנים יצרניים למכירת מוצרים ובעיקר לפעול למען משפחתן ולמען עצמן להעצמה כלכלית ואישית.

עמותת פנים חדשות תפעל לקידום פרויקט ושיח בין מגזרי עם נשות נצרת ונשות המגזר הערבי להקמת חממות תעסוקתיות לנשים ערביות וכן נשות עמותת פנים חדשות תשמשנה מנטוריות לנשים ערביות לקראת כניסתן לשוק התעסוקה וכן תקיימה מנטורינג במסגרת פרויקט מינף של העמותה – מרכז יזמות נשי פיננסי- למען נשים השואות להקים עסק עצמאי . כמו”כ תפעלה פרויקט למען הורות מיטיבה – גם בישובים ערביים.

Leave a Comment

הרשמי לקבלת עידכונים

לקבלת עדכונים נוספים, הירשמי לניוזלטר שלנו