טיול גפריטי בשכונת פלורנטין 27 במאי 2021

img

יפה וצבעונית, בועטת ושוקקת, מפתה וחושנית, ובו זמנית משתבללת בצניעותה ומתקפלת לתוך סמטאותיה, הפתיעה אותנו בעונג רב שכונת פלורנטין המתחדשת.
השכונה העברית שהוקמה בימי המנדט הבריטי על חורבותיהם של פרדסי יפו, והיתה לחצר האחורית של תל אביב , הזדקפה לה כנסיכה ארוכת צוואר בחינניותה, מתנערת מאבק ישנוניותה, כמי שזכתה לנשיקתו של הנסיך , פורעת רעמת שערותיה ויוצאת במחול אורבני תרבותי סוחף.
הסוהו של תל אביב , שהוצמד לה מיתוג בניחוח ניו יורקי או פריזאי אם תירצו, קרויה כעת “רובע 9” , וזוכה גם לכינוי “פלורנטין- ברלין” בשל החומה המפרידה בתוכה מזרח ומערב.
התעשרנו היום בכל הידע הזה כאוצר בלום, בסיור מודרך הבוקר עם חברותיי מעמותת “פני”ם חדשות” .
כולנו מכירות ומבקרות כאן תדיר, אך הסמטאות החבויות המצויירות , הטובלות בבתים קטנים שזורי כתמי צבע של פריחות וצמחייה שכזאת שאיננה מתאמצת, גילו לנו עולמות נסתרים, כאן ממש ליד הבית …
מתי עלה, אמן אורבני,בלוגר ומדריך סיורים הוביל אותנו הבוקר לסיור צבעוני תרבותי ואמנותי בסמטאותיה הנחבאות והשוקקות של פלורנטין
התוודענו להבדלים בין גרפיטי לאומנות רחוב והחוקים הבלתי כתובים של כל אחד מהם, האוקסימורון שבין ישן וחדש, צבעוניות ופיח, בתים מטים ליפול וקומפלקסים חדשים ומודרניים.
כן היה מעניין לשמוע על הדיור השיתופי המתהוות( קומיוניט) , שיהפכו בקרוב לבונטון של המגורים המועדפים בישראל.
מגורים שהם כמעט one stop shop, שכל השירותים סביבכם , המאפשרים תשלום חודשי קבוע בו הכל כלול, מתוכנן ע”י הדיירים, ומייצר הזדמנות למעורבות אקטיבית חברתית על השטחים המשותפים, קיבוץ חדשני שכזה, שיאפשר גם מוביליות קלילה מדירה לדירה ומאיזור לאיזור, המעודד להכיר ולחוות בכל פרק זמן חיים במקום אחר.
בין קיר גרפיטי אחד וסיפוריו למישנהו נעצרנו בזה שביקש להרהר בשתילת פרחים בסדקי חיינו…ובאחר שהפגין נשיות שלא מתביישת לדבר על עצמה והפגינה ביטוי בועט ביצירת הטבעות של וגינה …..
חתמנו את סיורנו הקסום בבית קפה אשר כשמו כן הוא – “קפה טוב” שהינו קפה חברתי המעסיק אנשים המתמודדים עם מורכבויות החיים.
מייד הבזיק לנו לקיים כאן בוקר ססגוני וערכי לחברותנו.
ואצלנו כל הבזק זוכה בסוף להתגשם !
מעבר לחוויה התרבותית המופלאה, זכינו לרגש את חברתנו נירה רגב, בעלים ומנכ”לית רשת “קיורטוש” אשר באדיבותה זכינו למדריך המצוין הזה, שהינו בן משפחה של חמותה רוזה תושבת השכונה עליה השלום, ובמידה רבה היה זה גם סיור להנצחתה ולעילוי נישמתה , כאישה מובילה ופמיניסטית שהיתה ומתממשקת להוויתנו בעמותה בימים אלה.
על כל אלה משתובבת לה רוח העונג של החזרה לחיים אחרי שנת הקורונה והמלחמה של הימים שזה עתה חלפו, רוח שבשילוב החברותא המיוחדת שלנו הינה שילוב מנצח!
לחיי הרגעים הטובים האוספים חוויות ומרניני נפש ! 

הרשמי לקבלת עידכונים

לקבלת עדכונים נוספים, הירשמי לניוזלטר שלנו