הנה ראיון עם חלי פרידמן- מייסדת ויו”ר עמותת “פני”ם חדשות” והמשמר המגדרי- (ערוץ הכנסת, עם שלום קיטל)

.

.

ראיון עם חלי פרידמן, יו”ר עמותת “פני”ם חדשות” על המשמר המגדרי בכנסת
29.1.18 תוכנית “סוגרים חשבון” , טלויזיה חינוכית , ערוץ 23

.

מתוך הניזלטר של חה”כ מרב מיכאלי 10.1.18

לא יודעת איך אתןם, אבל אני מעדיפה להיות מספר אחת בכל דירוג. אבל אין לי בעיה להיות מספר 2 בדירוג המשמר המגדרי אחרי יו”ר הוועדה לקידום מעמד האשה, עאידה תומא סלימן. “מדד המגדר” הוצג השבוע לראשונה. קבוצת נשים סופר-משקיעות בשם “פנים חדשות” בראשות חלי פרידמן שלנו הקימה את “המשמר המגדרי” כדי למדוד את פעילותןם של חברות וחברי הכנסת למען שוויון של נשים.  הכי משמח ששוב סיעת המחנה הציוני מככבת ברשימה.  

עמוד הטוויטר של סייעט המחנה הציוני

עוד מן התקשורת על טקס חלוקת האותות של המשמר המגדרי :

טקס חלוקת אותות המשמר המגדרי של הכנסת, 9 בינואר 2018

כנסת ישראל, אולם ירושלים

בימים בהם העין הציבורית השיפוטית פקוחה על בית המחוקקים הישראלי, הגיעה עמותת “פני”ם חדשות” –פרלמנט נשים ישראליות מנהיגות, להביא שעה של נחת לחברי וחברות הכנסת המצטיינים בתחום קידום נשים ושיוויון מגדרי.

 

9 בינואר בבוקרו של יום, הייתה הכנסת מנומנמת וכמעט נטושה.

 

אחרי ליל שימורים בו נמשך הפיליבסטר לעניין חוק המרכולים והוכרע על חודו של קול , ננעלה המליאה בשעה 09:00 בבוקר. חברי הכנסת המותשים יצאו לחטוף כמה שעות שינה.

 

ובכל זאת המעמד החגיגי הביא את חוגגיו מכוח שמחתם וגאוותם אל אולם ירושלים, לטקס אותות המשמר המגדרי , ראשון מסוגו בישראל.

 

עמותת “פני”ם חדשות” הפועלת למען קידום נשים בכירות לעמדות מפתח, באג’נדת רעיון המגוון במרחב תחומי עשייה, הקימה את המשמר המגדרי בכנסת בינואר 2016.

 

במהלך שנתיים הגיעו נשות המשמר כל שבוע לכנסת, השתתפו בוועדות הכנסת, כל אחת לפי תחום מקצועיותה, הקשיבו וניטרו מידע, בחנו הצבעות, השתתפות פעילה בוועדות, יוזמות חקיקה, הקמת שדולות והפקת כנסים, וגזרו מכל אלה את המידרג.

 

כן בנוסף ליריעת המידע שנאסף, לצד המידע מאתר הכנסת, התקיימו פגישות אישיות “אחד על אחד” עם חברי הכנסת אשר נענו לבקשה וכן נשלחו אליהם שאלונים כדי להרחיב את היריעה ככל הניתן.

 

חברות המשמר המגדרי כולן נשים בכירות במשק הישראלי, כולן מתנדבות, בעמותה שאיננה נתמכת או ממומנת ע”י גורמים חיצוניים, אלא מהכנסות פעילותה במנטורינג והענקת קורסים לצד דמי החברות המשולמים ע”י חברותיה.

 

אקטיביזם אזרחי ממוקד מטרה, העטוף בחריצות ובתחושת שליחות זה, מוכיח כי גם ללא תקציבים ומבלי להיצמד לתירוצים . במקום להתנצל על “למה לא ” מתמקדות נשות העמותה ב”למה כן” ואיך כן ניתן לעשות, לחולל שינוי, לשנות את סדר היום וליצור מציאות שונה, טובה יותר.

 

יותר מפעם אחת נתקלו חברות העמותה בתגובות תמוהות ובהרמת גבות מצד אלה עימן נפגשו לקידום שיתופי פעולה.

השאלות לעניין ההתנדבות בקרב נשים שסדר היום שלהן תובעני, חקירת הסיבות… וההתפעמות מהיכולת למצוא זמן שאין להן… העלו לפעמים אי נוחות.

 

אבל מי שמכירות את המציאות המורכבת של ניהול זמן בין קריירה ילדים משפחה ומחויבות חברתיות, יודעת שבתוך “האין זמן” הזה מסתתרות הרבה דקות שהופכות לשעות של עשייה טובה, רק אם באמת נרצה.

אז המידרג של נשות עמותת “פני”ם חדשות” בוצע ע”י המשמר המגדרי.

 

נשים שבאו לעמוד על המשמר– לבחון באמצעים מדודים את מספר ההצבעות, הצעות החוק, השאילתות, הדיונים המהירים, הכנסים והשדולות שהקים כל חבר וחברת כנסת במהלך השנתיים אחרונות , ואלה אוגדו לאלגוריתם שפותח ע”י נשות מקצוע (מתחומי המחשבים, הסטטיסטיקה והמתמטיקה) ואלה יצרו אלגוריתם שהפיק את המידרג.

 

להלן תוצאות המדד המגדרי של כנסת ישראל :

במקום הראשון- חה”כ עאידה סולימאן תומא יו”ר הועדה לקידום מעמד האישה

במקום השני- חה”כ מרב מיכאלי

במקום השלישי- חה”כ ד”ר עליזה לביא

במקום הרביעי – חה”כ ד”ר דב חנין

במקום החמישי- חה”כ ד”ר יפעת שאשא ביטון

במקום השישי- חה”כ מיכל רוזין

במקום השביעי- חה”כ (לשעבר) ויו”ר מפלגת מרצ- זהבה גלאון

במקום השמיני- חה”כ מירב בן ארי

במקום התשיעי-  חה”כ שולי מועלם רפאלי

במקום העשירי- חה”כ איציק שמולי

בעשירייה השנייה:

מקום 11- חה”כ איילת ורבין נחמיאס, 12- חה”כ תמר זנדברג, 13- חה”כ ד”ר נחמן שי, 14. חה”כ עבדאללה אבו מערוף, מקום 15- חה”כ קרין אלהרר, מקום 16- חה”כ יעל גרמן,  מקום 17- חה”כ רועי פולקמן, מקום 18- חה”כ אורלי לוי אבקסיס, מקום 19- חה”כ חנין זועבי, מקום 20- חה”כ יוסף ג’בארין

העשירייה הראשונה מתהדרת במגוון חברי כנסת מסיעות שונות, גברים ונשים, יהודים וערבים.

2 חברי כנסת מהרשימה המשותפת, 2 חברי כנסת מהמחנה הציוני, 3 חברות כנסת מהקואליציה- 2 ממפלגת “כולנו” ואחת מ”הבית היהודי”, חברת כנסת אחת מ”יש עתיד” ושתי חברות כנסת מ”מרצ”.

כאשר מתייחסים ל 20 הראשונים אנו מקבלים תמונה מורחבת ומוערכת עוד יותר:

4 חברי כנסת מהרשימה המשותפת, 4 חברי כנסת מהמחנה הציוני, 3 חברות כנסת מ”יש עתיד” 3 חברי כנסת מ”כולנו” , ועוד חברי כנסת מסיעות הבית השונות.

עוד נכונה לנו דרך.

השיפור במעמדן של נשים בישראל קורה. לא בקצב שהיינו רוצות. לא ברוחב היריעה שיש לשאוף אליה.

על כן, ככל שיפעלו יותר ארגונים כדי לחולל שינוי, כך ייטב.

וביום שמקבלי ההחלטות והחברה כולה יפנימו כי נשים הן חלק מהחברה ולא באות “לגוון” ואף לא נדרשות לחקיקה לייצוג הולם (כי הן הולמות בהחלט …) ביום שבו השיקולים לתעסוקת נשים יהיו עניינים וחפים משיקולים זרים, ביום בו נשים תהיינה שוות בשכרן לשכר גברים אשר ממלאים אותם תפקידים בדיוק, נדע כי הגענו לנחלה.

עד אז עלינו להיות “על המשמר” כל הזמן. לתקן , לשפר, לצמצם פערים, לקדם ולתמוך .

כדי לחולל את השינוי התפישתי שיבחין ויפנים כי נשים הן אינן בעיה מגדרית אלא חלק שווה בחברה, עלינו לייצר שיח עם הגברים. לשתפם ולא להדירם.

ואולי, כאשר נשיג את מטרותינו, ונפרק את ארגוני הנשים …. נכיל את מה שיצמח מהשיויון המיוחל- ונקים עבור הגברים ארגונים ונבקש עבורם ייצוג הולם… ובכנסת תקום הועדה לקידום מעמד הגבר… ויבוא שלום עלינו ועל כל עם ישראל…

הרשמי לקבלת עידכונים

לקבלת עדכונים נוספים, הירשמי לניוזלטר שלנו